Az első bejegyzésünkben a pénzpiac felépítését szeretnénk bemutatni röviden. Nézzük tehát azt a 7 területet ahol a pénz megfordul.
- Bankok: Magyarországon jelenleg 30-40 bank működik, a takarékszövetkezetekkel együtt összesen 100. Itt vezetik az emberek a folyószámláikat, itt tartják a megtakarításaikat , és ha hitelre van szükség, akkor is a bankokhoz fordulnak.
- Biztosítók: Körülbelül 30 biztosító működik ma hazánkban. Hozzájuk fordulunk, ha élet, baleset, lakás, gépjármű vagy bármilyen más biztosítást szeretnénk kötni.
- Tőzsde: A pénzügyi befektetések csúcsa. Itthon ezek az ügyletek a Budapesti Értéktőzsdén zajlanak.
- Lakástakarék pénztárak: olyan hitelintézetek, melyek kizárólagosan lakáscélú betétek gyűjtésével és lakáscélú hitelek nyújtásával foglalkozik.
- Nyugdíjpénztár: olyan intézmény, amely lehetőséget teremt tagjai számára, hogy aktív éveik alatt, aktív éveik jövedelméből, biztonságos és hatékony módon előtakarékoskodjanak nyugdíjas éveikre. A pénztári rendszer a nyugdíjellátás biztosításának egyre inkább terjedő módja a világon. (nagyjából 100 pénztár)
- Egészségpénztárak: Az egészségügyi, sport és hasonló kiadásainkat csökkenthetjük velük. Jelenleg 30-40 ilyen pénztár működik, még nincs teljesen kiforrott rendszerük.
- Állam: Végül utolsó sorban az állammal is kapcsolatban állunk adókedvezmények és állami támogatások formájában.
A fent felsorolt nagyjából 300 pénzintézet, több ezer konstrukciót kínál az ügyfelei számára. Ugye, hogy nem is olyan könnyű eligazodni ennyi lehetőség között?